Ako tek počinjete slagati svoju rutinu njege kože ili pak obnavljate onu koju slijedite već godinama, prilikom izbora novih proizvoda važno je imati na umu koje možete kombinirati, a koje ne. Iz našeg iskustva, najviše nedoumica postoji kod kombiniranja sastojka za tretiranje masne kože sklone aknama – salicilne kiseline. Naučite koji se sastojci najbolje nadopunjuju sa salicilnom kiselinom, a koje ne bismo preporučili u toj kombinaciji, ali i kako odabrati idealan tip proizvoda s ovim sastojkom za potrebe vaše kože.
Koje su dobrobiti BHA kiseline?
Osim što je jedina β-hidroksilna kiselina (BHA), salicilna kiselina također je i jedina lipofilna kiselina, odnosno jedina topiva u mastima, zbog čega je vrlo popularna u rutini njege mješovite i masne kože sklone upalnim aknama i komedonima jer veoma učinkovito prodire u pore i održava ih čistima. Salicilna kiselina „omekšava“ stratum corneum otapanjem međustaničnog cementa što dovodi do smanjene adhezije korneocita i razbijanja veza između lipida i odumrlih stanica kože. Osim što pospješuje odstranjivanje mrtvih površinskih stanica kože i pomaže joj održati pore čistima, djeluje i sebostatički, odnosno reducira prekomjerno lučenje sebuma, a posjeduje i antibakterijsko i protuupalno djelovanje.
Koje sastojke kombinirati s BHA kiselinom, a koje izbjegavati?
Prilikom kombiniranja salicilne kiseline s ostalim sastojcima važno je pridržavati se nekoliko zlatnih pravila. Za početak, BHA kiselinu ne kombinirajte s drugim snažnim aktivnicama, poput AHA kiselina i retinoida, u istoj rutini. Iako su aktivne tvari pravi mali čudotvorci, pretjerivanje s njima može izazvati iritaciju i isušenost, stoga preporučujemo da ih u svojoj rutini koristite naizmjenično.
Kada su u pitanju sastojci koji najbolje funkcioniraju s BHA kiselinom, važno je odabrati one koji komplimentiraju učinke koje salicilna kiselina ima na koži. Stoga, nakon korištenja BHA kiseline i eksfolijacije važno je ne zaboraviti na hidrataciju. U tu svrhu korisni su nam sastojci poput hijaluronske kiseline zbog svoje sposobnosti vezanja vode, ali i niacinamida koji pri nižim koncentracijama djeluje kao ovlaživač, dok pri višim dokazano smanjuje lučenje sebuma, poboljšava teksturu kože i smanjuje veličinu pora pa kao takav predstavlja idealan pandan salicilnoj kiselini u tretiranju kože sklone aknama.
Međutim, još jedna vrlo važna činjenica koju je potrebno imati na umu kada je u pitanju međusobno kombiniranje kozmetičkih sastojaka je pH vrijednost. S obzirom na to da se salicilna kiselina najčešće nalazi u mediju pH vrijednosti 3-4, a niacinamid 5-7 bitno je ne miješati ih kako se njihovi učinci ne bi međusobno „poništili“. Naime, niacinamid bi povisio pH vrijednost salicilne kiseline čime ona postaje značajno manje učinkovita, dok bi pak salicilna kiselina uzrokovala pretvorbu niacinamida u niacin koji može izazvati prolazno crvenilo. Kako biste u potpunosti iskoristili njihova pozitivna svojstva preporučujemo da ih ne koristite slojevito, već naizmjenično u različito doba dana; niacinamid u jutarnjoj, a BHA kiselinu u večernjoj rutini njege kože.
Kako odabrati idealan proizvod s BHA kiselinom za potrebe kože?
Ako ste vlasnik mješovite do masne i problematične kože s vidljivim porama i sjajem kojoj je potrebno dubinsko čišćenje pora, birajte Clarion serum ili čistač. Kada je u pitanju eksfolijacija važno je držati se pravila manje je više, stoga vam je dovoljan samo jedan Clarion, ali kako odabrati?
Ako je koža masna i pokazuje sklonost upalnim aknama i komedonima, a istovremeno ju karakterizira i otpornost te kao takva može podnijeti korištenje potentne formule, preporučujemo da u svoju rutinu uvrstite Clarion serum. Ovaj transformator spaja maksimalnu dozvoljenu koncentraciju salicilne i glikolne kiseline (2% BHA + 4% AHA) djelujući učinkovito na akne, ali i probleme koji ih prate poput prekomjernog lučenja sebuma i proširenih pora, narušene teksture te postupalnih mrljica.
Namijenjen je korištenju u večernjoj rutini kao prvi korak nakon čišćenja lica i to ne više od 1-2 puta tjedno u početnoj fazi dok se koža ne navikne, nakon čega je moguće povećati učestalost korištenja. Kod osjetljive kože može biti preintenzivan pa u tom slučaju preporučujemo njegovo korištenje u obliku maske i ispiranje nakon desetak minuta. Osim kod masne kože, može se koristiti i na ostalim tipovima kao lokalni tretman direktnim nanošenjem na problematična područja.
Ako je pak vaša mješovita do masna koža ujedno i osjetljiva te kao takva ne tolerira eksfolijante koji se ne ispiru ili ste pak potpuni početnik u korištenju keratolitika, za vas je idealan Clarion 2% BHA cleanser. Zahvaljujući cinku i salicilnoj kiselini, ovaj proizvod spaja čišćenje lica s blagim pilingom za problematičnu kožu sklonu aknama, a čak i uslijed kratkog kontakta s kožom veoma djelotvorno uklanja višak sebuma i čisti pore uz manju vjerojatnost iritacije i isušenosti.
Kod tanke i osjetljive kože preporučuje se njegovo korištenje u jutarnjoj ili večernjoj rutini 1-2 puta tjedno, dok otpornija koža dobro podnosi i svakodnevnu upotrebu. Također, osim u svrhu kontaktne metode korištenja salicilne kiseline, ovaj 2u1 proizvodan idealan je i za one koji se muče s nepravilnostima na tijelu – bilo da su u pitanju akne na leđima i prsima ili pak sklonost „purećoj koži“ koja se javlja na nadlakticama.
Literatura:
- Arif, Tasleem. (2015). Salicylic acid as a peeling agent: A comprehensive review. Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology. 8.
- Madan, Raman & Levitt, Jacob. (2014). A review of toxicity from topical salicylic acid preparations. Journal of the American Academy of Dermatology. 70.
- Keen, Mohammad. (2017). Hyaluronic Acid in Dermatology. Skinmed. 15. 441-448.
- Berson D, Osborne R, Oblong J, Hakozaki T, Johnson MB, Bissett D. Niacinamide: A topical vitamin with wide-ranging skin appearance benefits. Cosmeceut Cosmet Pract 2013;22:103-12.