Skintegra Clarion 2% BHA čistač za lice

Zašto je važan pH kozmetičkih proizvoda?

Znate li pH vrijednost proizvoda koje koristite? Ako vam je važna njega kože, trebala bi vam biti važna i pH vrijednost kozmetičkih proizvoda koje koristite.

Kako biste razumjeli zašto naglašavamo ovu temu, saznajte što je uopće pH vrijednost, kako se definira i koji je pH same kože, što će vam pomoći s pravilnim odabirom i kombiniranjem proizvoda.

Kiselost otopine ovisi o koncentraciji vodikovih iona H+, a izražava se fizikalnom veličinom pH koja je definirana kao negativni dekadski logaritam koncentracije H+ iona. Pri 25 pH vrijednost može biti između 0 i 14. Kisele otopine su one čiji je pH manji od 7, pH vrijednost neutralnih otopina je 7, dok su lužnate one čiji je pH veći od 7.

U 19. stoljeću otkriveno je da je površina kože kisela, a u 20. stoljeću nazvana je „kiselim plaštem“. pH površine kože varira između 4,5 i 5,5 te ima važnu zadaću u fiziologiji kože. Važan je u regulaciji procesa keratinizacije i deskvamacije, zacjeljivanju rana, djelovanju enzima fosfolipaze i glukocerebrozidaze i zaštiti kože od kolonizacije patogenih bakterija.

Na pH vrijednost kože utječu tvari koje se izlučuju na njezinu površinu poput znoja, sebuma i prirodnih faktora vlaženja (NMF). Isto tako, lojne i ekrine žlijezde izlučuju kiseline kao što su aminokiseline, slobodne masne kiseline, mliječna i maslačna kiselina. Također, na površini kože nalaze se bakterije koje proizvode lipaze i esteraze koje razgrađuju trigliceride u slobodne masne kiseline što dovodi do smanjenja pH čime se postižu nepovoljni uvjeti za naseljavanje patogenih bakterija. 

Važno je naglasiti kako i različiti vanjski čimbenici, poput sapuna, deterdženata i kozmetičkih proizvoda, mogu utjecati na pH površine kože. Njihovo korištenje može izazvati promjenu pH kože što negativno utječe na funkciju epidermalne barijere te na mikrobiom kože. Održavanje fiziološkog pH kože vrlo je važan zadatak te je stoga potrebno obratiti pozornost na pH vrijednost kozmetičkih proizvoda koje koristimo. 

Skintegra Amphibian tekstura gela za čišćenje lica

Važan primjer upravo su proizvodi za čišćenje lica. Čišćenje kože složena je fizikalno-kemijska interakcija kože, površinski aktivnih tvari (PAT) i vode. Proizvodi za čišćenje kože moraju biti blagi i selektivni tako da omoguće uklanjanje prljavštine, znoja, sebuma i masnoće s kože bez da pritom oštećuju rožnati sloj, glavnu zaštitnu barijeru kože. Prilikom čišćenja kože može doći do nadraživanja putem interakcije PAT i strukture rožnatog sloja, lipida i proteina, no isto tako važnu ulogu u izazivanju iritacija ima i pH proizvoda. Proizvodi za čišćenje na bazi sapuna po prirodi su lužnati dok je većina proizvoda za čišćenje sa sintetskim PAT, tzv sindeti, blizu neutralnog pH ili su blago kiseli. Lužnati proizvodi za čišćenje lica imaju značajno viši pH od kože koja je prirodno kisela. Tako drastičnim povišenjem pH kože, hidrolipidna barijera biva značajno kompromitirana zbog čega se koža slabije brani od proliferacije mikroorganizama koji mogu uzrokovati akne i infekcije. Korištenjem blagih neionskih i/ili amfoternih PAT i njegujućih sastojaka u pH mediju sličnom koži smanjuje se iritacijski potencijal proizvoda za pranje kože. 

Nakon odstranjivanja površinskih nečistoća, koži je potrebno nadoknaditi vlagu koja se čišćenjem gubi. Isto tako, nakon čišćenja lica pH kože je povišen te ga je potrebno vratiti na optimalan pH 5,5 kako bi barijerna funkcija kože ostala očuvana. Stoga se preporučuje korištenje hidratantne esencije s balansiranim pH.

pH vrijednost važna je u svakom kozmetičkom proizvodu, no posebice u proizvodima koji su pH osjetljivi poput kemijskih eksfolijanata. AHA i BHA kiseline, da bi bile učinkovite te da bi razlika na koži bila vidljiva, trebaju se nalaziti u kiselom pH mediju, idealno između 3 i 4.  

Zanimljiv primjer je i vitamin C, snažan antioksidans koji sprječava oštećenja izazvana sunčevim zračenjem. Proizvodi s askorbinskom kiselinom trebaju se nalaziti u mediju s pH vrijednošću 3,5 koja je potrebna da bi se optimizirala apsorpcija vitamina C čime se ujedno povećava mogućnost neželjenih reakcija poput iritacije i crvenila kože. Derivati vitamina C u pH neutralnom mediju stoga su prikladniji izbor za proizvode za osjetljivu kožu.

Potrebno je istaknuti kako nisu svi kozmetički sastojci pogodni za međusobno kombiniranje, a takav primjer su niacinamid te AHA i BHA kiseline. Budući da se kiseline najčešće nalaze u mediju s pH vrijednosti 3-4, a niacinamid 5-7 važno je ne miješati ih kako se njihovi učinci ne bi međusobno „poništili“. Drugim riječima, niacinamid bi povisio pH kiselina čime one postaju manje učinkovite, a kiseline uzrokuju pretvorbu niacinamida u niacin koji može izazvati prolazno crvenilo kože. Potrebno je pričekati barem 30 minuta između nanošenja kiselina i niacinamida ili ih koristiti u različito doba dana; niacinamid u jutarnjoj rutini, a kiseline u večernjoj.

Važno je naglasiti kako su svi Skintegrini proizvodi formulirani tako da je pH proizvoda optimiziran! 

Birajte pametno jer je kvalitetno podešen pH medij proizvoda put prema zdravijoj koži.

LITERATURA:

  1. Lukić M, Pantelić I, Savić S. Optimal pH of the skin and topical formulations: From the current state of the art to tailored products, Cosmetics 8 (2021) 69.
  2. Ananthapadmanabhan KP, Moore DJ, Subramanyan K, Misra M, Meyer F. Cleansing without compromise: the impact of cleansers on the skin barrier and the technology of mild cleansing, Dermatol Ther 17(1) (2004) 16-25.
  3. Babilas P, Knie U, Abels C. Cosmetic and dermatologic use of alpha hydroxy acids, J Dtsch Dermatol Ges 10(7) (2012) 488-491.
  4. Pullar J, Carr A, Vissers, M. The Roles of Vitamin C in Skin Health, Nutrients, 9(8) (2017) 866.
Natrag na blog