Šest najčešćih pogrešaka u njezi kože s aknama

Kolumna / Šest najčešćih pogrešaka u njezi kože s aknama

Ako patite od akni, vrlo je važno pravilno prilagoditi svoju njegu lica i znati koje proizvode i sastojke koristiti, kako i čime čistiti kožu te kako najnježnije moguće brinuti za nju. U nastavku saznajte koje su to najčešće pogreške kod tretiranja i svakodnevne njege aknaste kože, a iz svog profesionalnog iskustva ih donosi magistra farmacije Marta Corbera Moreno.

Piše: Marta Corbera Moreno, mag. pharm.

Marta Corbera Moreno Boticiencia

  1. Korištenje proizvoda koji su preagresivni za kožnu barijeru

Sebum je neophodan za bilo koji tip kože, uključujući i masnu kožu ili kožu s aknama, zato što sprječava isušivanje kože. Upravo zbog toga ga je u maloj količini poželjno zadržati na koži. Koža s aknama pati od pretjeranog lučenja sebuma pa bi bilo potrebno koristiti proizvode koji će kontrolirati prekomjerno lučenje, a ne one koji bi u potpunosti sebum uklonili. Poželjno je koristiti lagane proizvode za hidrataciju (s malim udjelom lipida) koji sadrže niacinamid, aktivni sastojak poznat kao regulator lučenja sebuma. 

  1. Izostavljanje umirujućih sastojaka u rutini

Koža s aknama obično je upaljena koža koja je često crvena i nadražena. Crvenkasti izgled na određenom području kože može se povezati s budućim prištićem. Ponekad je cijela koža blago crvenkasta, što se događa zato što višak sintetiziranih lipida može biti iritativan. Poželjno je koristiti hidratantne proizvode koji sadrže i umirujuće sastojke poput bisabolola, pantenola, alantoina, ekstrakta sladića…

  1. Izbjegavanje krema sa zaštitnim faktorom

Ovisno o vrsti akni, ako je koža upaljena, izlaganje suncu bez odgovarajuće zaštite može potaknuti pojavu postupalne hiperpigmentacije, poznatije kao "mrljice od akni". Nužno je prilikom izlaganja suncu koristiti odgovarajuću zaštitu od sunca, odnosno proizvode koji u svojoj formulaciji imaju nisku razinu lipida. Sunce može doprinijeti poboljšanju kože s aknama, iako se u određenim slučajevima lezije pogoršavaju neko vrijeme nakon izlaganja.

To se događa zato što sunce povećava debljinu rožnatog sloja, a sebum ne izlazi u potpunosti iz pora. Kad koža prestane upijati sunčevo zračenje, rožnati se sloj prorjeđuje i vraća na normalnu debljinu te sav sebum nakupljen tijekom ljeta izlazi na površinu. Upravo je ovo razlog zašto često dolazi do pogoršanja akni nakon ljetnog perioda.

  1. Nedovoljna hidratacija kože

Pogrešno je mišljenje da masnoj ili aknastoj koži nije potrebna hidratacija. Sinteza viška sebuma nema izravne veze s hidratacijom kože, čak možete pronaći i dehidriranu kožu s aknama. Stoga je preporučeno koristiti hidratantnu kozmetiku s niskim udjelom lipida (ali ne bez lipida) kako bi se održavao optimalan stupanj hidratacije kože.

  1. Neadekvatno čišćenje lica

Kod masnog tipa, navika čišćenja lica je neophodna kako bi se izbjeglo nakupljanje sebuma na površini kože. Svakako je potrebno izbjegavati proizvode za čišćenje lica koji su preagresivni i isušujući jer bi oni uklonili sav sebum s kože, te time oštetili njezin hidrolipidni sloj i zaštitnu funkciju. Proizvod za čišćenje lica treba odabrati pažljivo, izbjegavajući agresivne sapune i surfaktante.

  1. Preagresivna eksfolijacija

Kod ovog problema preporučljivo je koristiti piling barem jednom tjedno kako bi se uklonile mrtve stanice s površine kože. To će spriječiti začepljenje pora i stvaranje novih prištića. Izbjegavajte fizičke pilinge ili one s granulicama koji mogu oštetiti lezije ili otvoriti prištiće koji već postoje na koži. Najbolja alternativa je uključivanje kemijskih pilinga koji u svojoj formulaciji imaju glikolnu ili salicilnu kiselinu.

Natrag na blog